TRAKYA’DA HORIZON 2020 YOĞUN İLGİYLE KARŞILANDI

Trakya Teknoloji Transfer Ofisi tarafından Üniversitemiz, Trakya Teknopark ve Trakya Kalkınma Ajansının destekleriyle düzenlenen “Avrupa’ya Açılan Kapı Trakya’da Horizon 2020” konferansı 21 Ekim 2016 tarihinde Balkan Kongre Merkezinde gerçekleşti.

Avrupa Birliği destekleri hakkında farkındalık oluşturarak, Trakya bölgesindeki uluslararası proje sayısını arttırmak amacıyla gerçekleştirilen etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Cem Uzun, Prof. Dr. Mümin Şahin ve Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Hakan Karataş, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Eren, Edirne Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı İsmet Açıkgöz, Edirne Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü Murat Ilıcak, bölgedeki üniversitelerden akademisyenler, öğrenciler ve özel sektör temsilcileri katıldılar.

Etkinlikte açılış konuşmalarına geçildiğinde Trakya Teknopark Genel Müdürü Barış Kocabıyık dünyada teknoparkların faaliyetleri ve önemi üzerinde durdu. Trakya Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Yrd. Doç. Dr. Nilhan Ürkmez Taşkın üniversite sanayi işbirliğine dikkat çekerek, Trakya TTO’nun bu noktadaki başarılarına dikkat çekti. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Edirne’nin bölge için çok önemli olduğunu söyleyerek, geliştirilecek projeler ile Trakya bölgesinin dünya ile rekabet edebilecek bir konuma ulaşacağını söyledi. Son olarak Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yapılan konferansın Üniversitemizdeki proje sayısının artması için önemli olduğunu vurgulayarak, tüm konuşmacı ve katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Ufuk 2020 genel bilgilendirmesi, ödül ve destek programları hakkındaki sunumuyla konuşmalarına başlayan Hakan Karataş; yapılan konferansın, başarı öyküsü bulunan iki firmanın katılımıyla Türkiye’de gerçekleştirilen ilk Horizon 2020 bilgi günü olduğunu vurguladı.

Floteks A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Celal Beysel üniversitemiz ile yürüttüğü projeleri anlatarak başladığı konuşmasında, yaptıkları Avrupa Birliği projelerindeki deneyimlerini dinleyicilere aktardılar.

Ufuk 2020’de Sağlık Çağrıları üzerine TÜBİTAK Uzmanı Özge Gözay’ın yaptığı sunumun ardından söz alan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Yıldız Tütüncü Ufuk 2020’de 6. ve 7. Çerçeve programlarında yürüttükleri projelerini ve deneyimlerini paylaştılar.

Öğle arasından sonra, TÜBİTAK Uzmanı Tolga Bülbüloğlu Ufuk 2020 Kobi Destek Programı hakkındaki sunumu ile konferansa devam edildi. Alfanorm Ltd. Şti. kurucu ortakları Ateş Öztan ve Muzaffer Öztan’ın HORIZON 2020 KOBİ destek aracından aldıkları destekle yürüttükleri proje ile ilgili deneyimlerini katılımcılarla paylaşmalarının ardından konferans sona erdi.