TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN ASTER TEKSTİL FABRİKASINA ZİYARET

Trakya Teknoloji Transfer Ofisi, Üniversite ile Sanayicileri buluşturma kapsamında Aster Tekstil Fabrikasına bir teknik ziyaret gerçekleştirmiştir. Üniversite sanayi işbirliğini sözden öteye taşıyarak iki taraf içinde kazanca dönüştürecek işbirliklerinin adımlarını somut bir şekilde atmaya yönelik olarak düzenlenen bu ziyaret kapsamında Trakya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile birlikte 21 Aralık 2016 Çarşamba günü Babaeski’de kurulmuş olan fabrikaya gidilmiştir.

Fabrika teknik ziyaretine Teknopark Uzmanı Tuğçe Küçükyıldırım, MYO Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nilgün Becenen danışmanlığında Trakya Üniversitesi Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri bölümü öğrencileri, Öğr. Gör. Hayri Şen ve Öğr. Gör. İsmail Yüce katılmışlardır. 

Fabrika Müdürü Ramazan Altınay ve Planlama Uzman Yardımcısı Nazlı Mercangöz’ ün sunumlarından sonra fabrika üretim hattı gezilmiştir. Her bölümün faaliyetleri hakkında sorumlu personel tarafından oldukça detaylı bir şekilde öğrencilere bilgi verilmiş, birim yöneticileri ve öğrenciler küçük gruplara ayrılarak bu gruplara birebir soru cevap tarzında merak ettikleri konularda soru sorma ve bilgi alma fırsatı da verilmiştir.

Trakya Teknoloji Transfer Ofisi Uzmanlarının daha önceki teknik işbirliği ziyaretinde alınmış olan kararlar doğrultusunda hem firmanın ihtiyacı olan yetişmiş iş gücünün işletmenin ihtiyaç duyduğu alanlara yönlendirilmesi, hem de bölümün ihtiyaç duyduğu staj imkanlarının sağlanması konuları görüşülerek 2017 yılında 10 öğrencinin stajının ASTER Tekstil Fabrikasında yapması planlanmıştır.

Ayrıca, Aster Tekstil üretim hatlarında geliştirilmesini talep ettiği 4 farklı prosesle ilgili 6 projenin Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü 3. ve 4. Sınıf öğrencilerine dönem ve bitirme projesi olarak verilmesine, bundan sonra fabrikanın ihtiyacı olacak çeşitli mekanizma ve proses parçalarının Mühendislik Fakültesi öğrencileri tarafından tasarlanması ile ilgili işbirliği protokolü hazırlanmasına karar verilmiştir.

Aynı toplantıda yine Aster Tekstilin yöneticiler ile çalışanların uyum içinde çalışmalarını sağlayacak ‘İletişim, Takım Çalışması ve Liderlik’ eğitimlerinin de Trakya Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından verilmesi kararlaştırılmıştır.

Trakya Teknoloji Transfer Ofisi olarak bu teknik işbirliği gezisinde Trakya Üniversitesi ile Aster Tekstil San. ve Dış Tic. A.Ş arasında uzun vadeli ve planlı işbirliğinin temelleri atılmış olup bu tür işbirliklerini başlatan ve sinerji yaratan bir örnek olmasını temenni ederiz.