FİKRİ SINAİ MÜLKİYET HAKLARI BİLGİ GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Teknoloji Transfer Ofisi tarafından, 23 Aralık 2016 tarihinde Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde “Fikri Sınai Mülkiyet Hakları” kapsamında bilgi günü gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mümin Şahin, Prof. Dr. Cem Uzun, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Trakya Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Yrd. Doç. Dr. Nilhan Ürkmez Taşkın gerçekleştirdiği açılış konuşmasına Trakya TTO hakkında bilgi vererek başladı. Ardından Yrd. Doç. Dr. Nilhan Ürkmez Taşkın patent alma aşamaları hakkında bilgi vererek bu etkinliğin özellikle akademisyenlerimiz için oldukça önemli ve faydalı olacağını vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu konuşmasında Trakya Üniversitesi olarak 2 yıl içerisinde girişimcilik endeksinde ilk 20’ye, 2023’e kadar ise ilk 10’a girmeyi hedeflediklerini söyleyerek bunun için stratejik planların ve çalışmaların yapıldığını belirtti. Rektörümüz ayrıca patent sayısının arttırmanın önemini vurguladığı konuşmasında bu etkinlikte konunun uzmanlarının vereceği bilgilerin çok değerli olduğunu vurgulayarak başarılı bir etkinlik olmasını diledi. Rektörümüz bugünkü etkinliğe yaptıkları katkılardan dolayı Yalçıner Patent yöneticilerine teşekkürlerini iletti.

Etkinlik konuşmacılarından Yalçıner Patent kurucu ortağı Uğur Yalçıner bugünün Sınai Mülkiyet Kanunu’nun meclisten geçmesinin ertesi günü olması sebebiyle önemli bir gün olduğunu söyledi. Yalçıner, kanundaki değişiklikler içinde en önemlilerinden birisinin üniversite çalışanlarına ait buluşlar olduğunu belirterek bu etkinlikte bunların ayrıntılı olarak nasıl uygulanacağına dair değerlendirmelerde bulunacaklarını ifade etti. Ayrıca Yalçıner, buluşların korunmasında Teknoloji Transfer Ofislerinin rolünü ve önemini vurguladı. Yalçıner etkinlikte Fikri Mülkiyet Haklarının nasıl oluştuğu, Fikri ve Mülkiyet Hakkı kavramı, Patent korumanın amacı ve yolları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Yalçıner Patent Yöneticisi Dr. Senem Kayahan gerçekleştirdiği sunumda ise patentle korunamayacak buluşlar, patent başvurusu öncesinde yapılması gerekenler, patentin avantaj ve dezavantajları, patentin alternatif yolları, patentlenebilirlik kriterleri ile patent başvuru yolları hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Programın ikinci bölümünde ise Uğur Yalçıner buluşların ticarileşme süreçleri, patent değerlemenin önemi ve Üniversitelerin patent portföylerini yönetme stratejileri üzerinde durdu. Bilgilendirme sunumlarının ardından Yalçıner Patent yöneticileri ile buluş sahipleri ikili görüşmeler gerçekleştirerek etkinlik son buldu.